27 czerwca, 2022

Euro 2020

Bo liczy się gra

Potencjalny rywal Polski ma problem z trenerem

Czy Irlandia Północna zagra na EURO 2020?

Polska w EURO 2020 może zagrać w grupie E z Irlandią Północną, którą w marcu czekają baraże o udział w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Kłopot w tym, że szkoleniowiec tej drużyny po barażach ma zmienić pracodawcę.

Michael O’Neill, bo to o niego chodzi, od 2011 roku jest selekcjonerem reprezentacji Irlandii Północnej. 59-letni szkoleniowiec prowadził swoją drużynę narodową m.in. podczas EURO 2016 we Francji, gdzie w pierwszym meczu grupowym Polska pokonała Irlandię Północną 1:0 po golu Arkadiusza Milika w 51 minucie meczu. Wszystko wskazuje na to, że nawet w przypadku awansu Irlandii Północnej do EURO 2020, O’Neill na tym turnieju się już nie pojawi.

Zamieszanie z trenerem Irlandii Północnej

O’Neill jako piłkarz zaliczył 33 występy w reprezentacji Irlandii Północnej. Jak na razie poprowadził drużynę narodową w 71 meczach i może pochwalić się średnią punktów na mecz oscylującą na poziomie 1,34. Okazuje się jednak, że niewiele bardziej może poprawić swój dorobek i bilans. Wszystko przez to, że został niedawno menedżerem Stoke City, ale umówił się z szefami federacji, że jeszcze poprowadzi drużynę w barażach o wejście do EURO 2020. O trenowaniu drużyny na czerwcowych Mistrzostwach Europy mowy już nie było.

Federacja szuka selekcjonera

W związku z takim obrotem spraw, władze federacji piłkarskiej w Irlandii Północnej rozpoczęły poszukiwania jego następcy, który w przypadku awansu poprowadziłby drużynę w EURO 2020 lub jeśliby ta sztuka im się nie udała, trenował zespół od jesiennych meczów narodowych. Piłkarscy eksperci, dziennikarze i bukmacherzy mają już swoich faworytów do objęcia posady selekcjonera Irlandii Płn. Jednym z nich jest Austin MacPhee, który jednak pełni funkcję trenera szkockiej drużyny Hearts. Minusem jest jego małe doświadczenie trenerskie.

Fani mają innych faworytów

Irlandzkie media z kolei zachęciły kibiców do głosowania na swoich kandydatów do objęcia reprezentacji. Fani zdecydowanie widzą w tej roli Stephena Robinsona, który trenuje inny szkocki klub Motherwell. Drugi na kibicowskiej liście życzeń fanów jest David Healy, kiedyś znakomity snajper reprezentacji, a dziś trener Linfield.